Відхилення битка: як звести його до мінімуму? | «БІЛЬЯРД СЕРВІС»
| ru

БІЛЬЯРДИ І АКСЕССУАРИ

ПРОДАЖ І СЕРВІС


Відхилення битка: як звести його до мінімуму?

... чим менше тим краще.

Багато удари в більярді несподівано йдуть повз ціль, коли гравець використовує гвинт або завдає сильного удару. Без таких ударів в хорошій грі не обійтися. Однак, чим більше ви закручуєте биток, і чим сильніше ви б'єте, тим більше куля відхиляється від точки прицілювання. Це трапляється регулярно і виглядає як неминуче явище ...

Можливо, ви повинні робити поправку при нанесенні удару або робити компенсацію при виборі точки прицілювання? Але як це зробити зі необхідною точністю? І чи треба це робити взагалі, або причина великих несподіваних відхилень битка криється в чомусь іншому, і усувати її треба іншими методами? Спробуємо розібратися. Це найважливіше питання. Чим менше буде відхилень битка, тим точніше стане ваша гра

Суть поняття "відхилення битка"

Термін "відхилення" був введений приблизно років 30 назад і вживався, в основному, серед професійних гравців і фахівців. Тепер він широко використовується в популярній більярдної літературі, але в різних і часом неправильних тлумаченнях. Для початку розберемося з термінологією.

Перш за все - термін "відхилення" слід застосовувати тільки до ситуації, коли биток рухається до зіткнення з прицільною кулею по траєкторії, яка не збігається з точкою прицілювання. Інші види помилок, такі як догляд прицільних куль з їх передбачуваної траєкторії, або особливості траєкторії закрученого битка після зіткнення - не мають відношення до терміну "відхилення". Всі, хто говорить про відхилення стосовно прицільних кулях або до битку, відскакує від борта, вносять плутанину.

Існує кілька принципово різних фізичних процесів, зовні виявляються у відхиленні битка від передбачуваної точки прицілювання і спотворенні його траєкторії до зіткнення з прицільною кулею. Основні з них:

Девіація - викривлення траєкторії сильно загвинченими битка за рахунок "коріолісовой сили". Це явище було вивчено ще в минулому столітті. З цієї ж самої причини відхиляється куля, випущена з нарізної зброї в далеку мету. Всі хороші стрілки знають про це і вміють робити поправки. У більярді це фізичне явище використовується при ударах "масі", за допомогою яких витончений гравець може зіграти "через маски", пустивши биток по параболічної траєкторії. При виконанні ж звичайних гвинтів, тобто - ударів закрученим битком по кулях, точка прицілювання на яких відкрита, це явище шкодить, проте величина спотворення траєкторії за рахунок девіації стабільна і легко прогнозується досвідченим гравцем в будь-яких умовах.

Девіація не має відношення до "справжньому" відхилення, таємницю якого ми тут обговорюємо, хоча б тому, що її результати завжди передбачувані і постійні, вони однакові у всіх гравців, що грають в різній манері і різними киями. При девіації траєкторія битка викривляється, тоді як при істинному відхиленні вона залишається прямий, тобто биток просто оговтується "не туди", хоча і рухається прямо. Взагалі кажучи, девіація - корисне явище (для тих, хто вміє нею користуватися). До речі, Кориолис відкрив свої знамениті закони, вивчаючи карамболь.

Аномальні відхилення - це непередбачувані і не повторюються події, викликані асиметрією, фізичними дефектами обладнання або неправильними діями гравця. Бруд на сукні столу, ухил в одному з кутів столу, непомітний для ока горбок плити, прихована порожнину в дешевій наклейці з пресованої тирси шкіри, тріщина в шафта, зерно неякісного крейди, прилипле до битку - всі ці речі можуть змінити траєкторію битка при русі або спочатку спотворити його заданий напрямок.

Деякі аномальні відхилення сильніше помітні, якщо биток пущений тихо, інші відбуваються при ударі будь-якої сили, але регулярності при цьому не спостерігається. Ясно, що такі речі трапляються досить рідко, особливо при належному догляді за обладнанням. Також ясно, як з ними боротися. Якщо гравець не вміє робити правильний надійну опору, то при зіткненні кия з битком точка нанесення удару або його напрямок можуть непередбачувано змінитися - аж до "кіксування". Подоланню проблеми неправильної ігрової техніки присвячені інші статті на цьому сервері.

Існує також ефект, що виявляється в різного ступеня викривлення траєкторії битка через особливості залягання ворсу на новому, пухкому сукні. Всі ці різного роду промахи, викликані випадковими причинами, не мають відношення до "справжньому" відхилення, на відміну від них - "справжнє" трапляється регулярно, на всіх столах, з будь-якими гравцями - варто їм лише сильніше вдарити.

У чому ж справа?

В результаті багаторічних наукових досліджень, які вивчали удар більярдного кия з використанням швидкісної фотографії, була отримана достовірна інформація про причини відхилення битка, і уточнено сам термін, який є тепер "промисловим стандартом".

Відхилення битка відбувається, коли удар доводиться не по центру битка, а ліворуч або праворуч, а також при сильному ударі без гвинта. Куля відхиляється завжди в напрямку, протилежному боці, куди була зміщена від центру точка нанесення удару по битку (у випадку з сильним центральним ударом - биток відхиляється в будь-яку сторону).

Причиною відхилення є те, що вектор імпульсу, що посилає биток вперед (з гвинтом або без) не збігається з вектором руху кия, що створює цей імпульс. Іншими словами - реальний удар відбувається не в тому напрямку, куди гравець послав свій кий.

Вдарте биток зліва від центру, і він відхилиться вправо від напрямку, куди дивилося древко кия. Вдарте справа - биток відхилиться вліво. Величина відхилення битка варіюється від дуже невеликого (1/8 дюйма на відстані 8 футів) до вражаючих півтора дюймів на тому ж самому проміжку.

Встановлено декілька фактів, які в сумі складають досить повну картину явища, званого "відхиленням битка":

  • чим далі від центру битка наноситься удар з гвинтом (зліва чи справа) - тим більше відхилення.
  • чим вище твердість поверхні, що вдаряє куля (жорсткість цього зіткнення визначають наклейка і наконечник кия) - тим більше відхилення.
  • при відхиленні биток має пряму траєкторію, тобто спочатку рухається не туди, куди прицілювався гравець.
  • чим сильніше удар - тим більше відхилення.

Вивчення фактів дозволило, нарешті, звернути увагу на справжню причину систематичних відхилень битка, причина знайдена - це неправильно сконструйований кий, деформується при зіткненні з битком так, що реальний вектор удару виявляється спрямованим зовсім не туди, куди прицілився гравець. Порівняння київ різних конструкцій поставило все на свої місця.

Для досягнення максимального відхилення (що, звичайно ж, є вкрай небажаним в реальній грі), потрібно взяти для експерименту кий з сильно звужується конусовидним держаком і твердої наклейкою (діаметром 13,5 мм або більше). Кий повинен також мати дуже твердий наконечник, наприклад, зі слонової кістки або матеріалу типу фенолопласта, зроблений з глухим денцем (так зв. "Стакан"), і жорсткий з'єднувальний вузол - зі сталі, наприклад. Вдарте таким києм биток на 3/8 дюйма від центру, нанесіть сильний удар, і ви отримаєте максимальне відхилення. Биток піде з доріжки, про яку йдеться держаком, на 1-2 дюйма за 8 футів, можливо навіть минувши прицільну кулю!

Очевидно, що будь-який гравець, навіть граючи таким жахливим києм, але маючи достатньо часу, зможе запрограмувати свій "розумовий комп'ютер" так, щоб робити поправки на всі можливі відхилення відповідно до умов і силою удару. Це можливо, якщо він грає регулярно і знаходиться в чудовій спортивній формі. Чи правильно це? Насправді, це означає, що гравець мимоволі обмежує себе, вдаючись до таких хитрощів, і стає рабом своєї постійної практики. Чи немає способу перестати тримати в голові всі турботи, пов'язані з компенсацією відхилень, і витратити тренувальне час на більш важливі речі?

Розвиваючись шляхом проб і помилок, гравці минулого виявили, що вони могли грати краще з наклейкою меншого діаметру. Вони не змогли цього пояснити, але просто взяли як факт. Вони мали справу з погано розробленими киями, забезпеченими наконечниками зі слонової кістки, сталевими з'єднувальними вузлами і неправильної конусностью, знижувала розмір древка до 11-12mm, ще вони робили деяку поправку на нерівномірний вигин древка і цим неусвідомленим шляхом дійсно знижували відхилення. На жаль, в той же самий час вони втратили здатність робити дальні удари з-за меншою поверхні наклейки і меншого контролю траєкторій битка, які був би можливий тільки при використанні великих наклейок.

Рішення

Якщо ви прагнете до мінімальному відхиленню битка, то буде потрібно кий з "м'яким", пружним наконечником і шафтом, який миттєво б "поглинув" удар, точніше, прийняв би частину його енергії в строго симетричний хвилеподібний вигин, і потім поступово повернув би її назад, не дозволивши наклейці ковзнути поперек кулі. Кий повинен мати для цього гнучкий пружний шафт з постійним діаметром в першій третині довжини і "м'який" з'єднувальний вузол (пластиковий або за схемою "дерево в дерево").

Все повинно служити досягненню двох цілей: "Прийняти" ударну хвилю від наклейки вздовж древка і не пропустити в турнік кия сильний імпульс віддачі, щоб не виникла зустрічна хвиля від вібрації. При такому м'якому зіткненні частинки крейди на наклейці залишаться в контакті з поверхнею битка довше, ніж при жорсткому зіткненні, забезпечивши більший контроль битка і зменшуючи можливість кіксування.

"Віддати" енергію удару з хвилеподібно стисненого шафта назад в биток, в процесі розпрямлення шафта, при цьому напрямок імпульсу повертається енергії повинно бути протилежним. Це можливо лише коли шафт стискається і розпрямляється хвилями, що йдуть строго уздовж осі шафта - без бічної деформації (на практиці ці хвилі мають мікроскопічні розміри, і вони існують тисячні частки секунди, в порівнянні з ними небажана бічна деформація кия навіть на півміліметра буде виглядати величезної) .

Таким чином - кий правильної конструкції дозволяє наносити удари з гвинтами і удари великої сили без відхилення реального вектора сили, що передається битку, від прицільної осі. Для збереження енергії удару у вигляді хвилі пружного стиснення і повернення її без спотворення - кий повинен мати лише невелику конусність передньої третини шафта або не мати її зовсім.

Природно, що матеріал шафта повинен забезпечувати абсолютно рівний ступінь пружності при поперечному вигині в будь-якому напрямку. Насадка, стик і турнік кия повинні якомога менше реагувати на удари по битку своїй своїй вібрацією. Хвиля пружного стиснення шафта не повинна спотворюватися перешкодами від таких вібрацій. Рука гравця, який послав биток сильним ударом, повинна відчувати лише віддачу при ударі, але не вібрацію кия. Якщо кий відповідає всім цим умовам - розмір наклейки не має ніякого значення, головне, щоб вона не була б екстремально твердої і слизькою.

Тепер ви повністю контролюєте ситуацію і не думаєте більше про непередбачувані відхилення, які відбулися раніше з жахливою регулярністю. 
 
 
 Корисне


Tweeten
Billiards Professional
Artбильярт
Altenberg
Kamui
BCA
Aramith
Simonis
Tiger
Norditalia
 
Одеса •  Київ
Створення сайту
Одеса, BARBART