Який зв'язок між спиною короля Людовика, сигаретами Pall-Mall та більярдом | «БІЛЬЯРД СЕРВІС»
| ru

БИЛЬЯРДЫ И АКСЕССУАРЫ

ПРОДАЖА И СЕРВИС


Який зв'язок між спиною короля Людовика, сигаретами Pall-Mall та більярдом

Pall-Mall - історія більярду

Pall Mall оповідання історія більярд

У 1960 році сигарети Pall Mall були маркою номер один у США і перебували на піку популярності і навіть 2006 року сигарети Pall Mall все ще перебували у четвірці провідних марок сигарет міжнародного концерну British American Tobacco. Але яке відношення це має до більярду?!

Pall Mall історія Лондон

Мало хто знає, що сама марка Pall Mall з'явилася за сто років до цього. У 1899 році її вивела на ринок маловідома компанія Butler & Butler. Однак цікаво інше - оскільки планувалося постачати першокласні сигарети для вищих верств суспільства, то назва вирішили взяти відповідну. І назва ця походила від назви вулиці Пелл-Мелл у Лондоні, де у вікторіанську епоху проходили засідання більшості головних клубів англійських джентльменів.

Пелл-Мелл (Pall Mall) це центральна вулиця Сент-Джеймського кварталу у Вестмінстері, де колись, у самому центрі Лондона, в його історичному центрі, знаходився парламент. Крім Сент-Джеймського палацу, поряд знаходяться інші резиденції членів королівського прізвища, наприклад Марлборо-хаус. Зауважимо, що тут спочатку знаходилася Королівська академія мистецтв і Національна галерея.

Однак не зупинятимемося на географії Лондона, а підемо далі - що ж робили на цій вулиці лондонські джентльмени в далекі часи вікторіанської доби? Назва алеї Пелл-Мелл у Лондоні походить від назви популярної серед представників вищого суспільства гри XVII століття – Pall Mall, що нагадує сучасний крокет. Суть гри в тому, що її учасники гри ударами дерев'яних молотків намагалися потрапити кулями в металеві обручі.

Pall Mall історія картинки ігор

Ця гра була дуже популярна на той час серед джентльменів. Її назва Pall Mall бере початок від італійського pallamaglio, що дослівно означає "м'яч-молоток", а італійське значення сягає корінням в латинське palla і malleus, що відповідно означає "куля" і "молоток".

Гра Pall Mall, як вважається, виникла у Франції і була привезена до Англії протягом 16-го та 17-го століть. Але для нас важливо не скільки те, що тоді по всій Європі грали в подібні ігри (наприклад, trucco в Італії, jeu de maille у Франції, Vilorta в Іспанії, Boccie в Італії), скільки те, що всі вони були різновидами наземного більярду. Передбачається, що Pall Mall походить саме від французької гри Jeu de maille.

Як вказується в спортивній енциклопедії Topend, суть пел-мелл була в тому, щоб бити по дерев'яному м'ячу важким дерев'яним молотком уздовж вулиці, через підняте або встановлене залізне кільце. І оскільки за правилами гри для неї потрібна була широка і довга ділянка, то алея, неподалік клубу, була якраз зручним місцем для того, щоб джентльмени після засідання могли "покатати кулі".

У 1661 році Семюел Пепіс, англійський чиновник морського відомства, і автор популярного на той час щоденника з життя лондонців, записав у своєму щоденнику: «У парк Сент-Джеймс, де я вперше побачив, як герцог Йоркський грає в Пелемелі».

Pall Mall історія гра більярд

Британський багатій і філантроп Джозеф Струтт у своїй книзі «Спорт і проведення часу народу Англії» пише про те, як у 1611 році в Англії грали в Пелл-Мелл: залізна арка, яку перемагає той, хто може зробити найменшу кількість ударів або за узгодженої кількості ударів ». Слід зазначити, що таких арок дві, тобто по одній на кожному кінці провулка. Гра Pall Mall була модною розвагою за часів правління Карла Другого.

Pall-Mall на той час мав і іншу назву Ball-Yards. Саме ці вуличні ігри - крокет і Ball-Yards, за деякими джерелами, вважаються наземними прабатьками більярду. Оскільки на свіжому повітрі бити важким молотком по дерев'яних кулях джентльменам було нелегко, то згодом їх замінили на ключку. В англійському варіанті така ключка називалася "ball-yard", "bilhard" або "billiard" у французів.

Однак, це ще не вся історія! Джентльмени джентльменами, але є й королі. Ось саме монарх Франції король Людовік XI, за деякими відомостями, страждав від болю в спині і махати ключкою десь на вулиці йому було і не за посадою і не за здоров'ям. Тому він наказав виготовити кімнатний варіант гри для того, щоб він міг у хорошій компанії насолоджуватися нею у палаці.

Pall Mall історія король Франція більярд

Так з'явився перший більярдний стіл, майже в тому вигляді як ми його знаємо. Луз поки що не було, їх заміняли арки на столі. Кулі для більярду теж були спочатку дерев'яними, а більярдний кий був вигнутою палицею - зменшеною версією крокетної ключки.

Ось така кумедна історія про те, чи пов'язані спина короля Франції, крокет і тютюн Pall-Mall з більярдом.

Додамо так само, що в сучасному серіалі, що стартував у 2020 році на стримінгу Netflix у новому сезоні Бріджертони та їх гості, сестри Шарма, грають у відому гру Pall Mall на галявині. Так що цілком можливо, що незабаром ми побачимо відродження цієї старовинної та захоплюючої гри.

Pall Mall історія ЛондонКОРИСНІ ПОСИЛАННЯ:
Історія снукерного столу
Як називається більярд без луз
Грати в більярд чи більярд? повний розбір: за та проти!
Що таке «пропих» у більярді?!
Дуплет - удар у більярді, коли куля потрапляє в лузу від борту
Що таке запив на більярдному киї і для чого він потрібен?
Вам може бути цікаво

Всі статті про більярд

Tweeten Billiards Professional Artбильярт Altenberg Kamui BCA Aramith Simonis Tiger Norditalia
 
Одеса •  Київ
Создание сайта
Одесса, BARBART